Trophies and Medallions:
The advertised tie-break methods (1. Cumulative, 2. Bucholtz, 3. Performance of Opposition) as shown on the Individual Standings for each section were used to break ties for trophies.

Gift Certificates
[redeemed at Chess'n Math]:
Players with the same tournament score receive the same amount in gift certificates.
Player numbers shown refer to the Individual Standings for the section

Individual Prizes: Total $ 2140 [plus trophies and medallions]

 
Championship Intermediate Beginner
1. Hacat, Kevork $80
Victoria Park SS, Toronto
1. Badal, Mark $80
George Harvey CI, Toronto
1. Truong, Tony $100
Sir John A Macdonald SS, Hamilton
2. Gurevich, Artem $80
Northview Heights SS, Toronto
2. Yu, Jonathan $80
Finch PS, Toronto

2. Seng, Sopheak $40
Northview Heights SS, Toronto

3. Glinert, Stephen $40
University of Toronto Schools
3. Cappadocia, Chris $40
St Joseph - Scollard Hall,
North Bay
3. Su-Wu, Sterling $40
St Andrew's College, Aurora
4. Vassanji, Anil $40
University of Toronto Schools
4. Wan, Michael $40
Seneca Hill PS, Toronto
4. Zheng, San San $40
Stephen Leacock CI, Toronto
5. Raheb, David $40
St Robert's HS, Thornhill
5. Meyer, Kiel $40
Albert College, Belleville
Top Girl:
54. Manley, Natalia $30
Westdale HS, Hamilton
Top Girl:
35. Boni, Sabrina $30
Emery CI, Toronto

36. Leung, Vanessa $30
Francis Libermann HS, Toronto

41. Ngai, Tiffany $30
St Ignatius of Loyola CS, Toronto
Grade 13:
11. Hipolito, Jayby Rey $25
St James HS, Guelph

13. Wong, Jack $25
Stephen Leacock CI, Toronto

15. Michalowski, Lukasz $25
St Robert's HS, Thornhill
Grade 13:
10. Van, Hung $25
Northview Heights SS, Toronto

11. Haris, Sameh $25
Rideau HS, Ottawa

20. Tran, Tommy $25
Northview Heights SS, Toronto
Grade 13:
17. Costa, Martin $25
Westdale HS, Hamilton

22. So, Young $25
Assumption College Sch, Brantford
Grade 12:
6. O'Donnell, Tyler $ 25
Langstaff SS, Richmond Hill

17. Capes, Tim $ 20 Newtonbrook SS, Toronto
Grade 12:
6. Butt, Saad $25
Emery CI, Toronto

12. Lackey, Ryan $20
Albert College, Belleville

14. Truong, Hui $20
Emery CI, Toronto

16. Bridgman, Ed $20
Leamington DSS, Leamington

17. Ash, Brian $20
Albert College, Belleville

21. Wheatley, David $20
UTS
Grade 12:
8. McLean, Lance $25
Emery CI, Toronto

9. Sharma, Rahul $25
Stephen Leacock CI, Toronto

15. Hasan, Taha $20
Emery CI, Toronto

18. Johnson, Aaron $20
Assumption College Sch, Brantford
20. Lim, Michael $20
Victoria Park SS, Toronto

23. Balkwill, Aaron $20
Leamington DSS
Grade 11:
8. AsghariShekhy, Arash $25 Stephen Leacock CI, Toronto

9. Mehta, Gy $25
Westdale HS, Hamilton

10. Beaudry, Lukas $25
R H King Academy, Toronto
Grade 11:
8. Lambruschini, Alex $25
Upper Canada College, Toronto

9. Palmer, Jordan $25
Westdale HS, Hamilton

13. Chan, Peter $20
UTS

19. Iqbal, Wagas $20
Northview Heights SS, Toronto

22. Kershaw, Stephen $20
UTS
Grade 11:
5. Tchebotarev, Gleb $25
Northview Heights SS, Toronto

7. Truong, William $25
Emery CI, Toronto

13. Doubrough, Joe $25
Parry Sound HS, Parry Sound

14. Tensen, Jonathan $25 Assumption College Sch, Brantford
Grade 10:
7. Hassan, Hassan $25
Stephen Leacock CI, Toronto

16. Teh, Kevin $20
Stephen Leacock CI, Toronto
Grade 10:
7. Phung, Cameron $25
Danforth CTI, Toronto

15. Salzman, Mark $20
Upper Canada College, Toronto
Grade 10:
6. Breed, Cory $25
Cameron Heights CI, Kitchener

10. Paul, Jonathan $25
Cameron Heights CI, Kitchener

11. Le, Dan $25
Oakville Trafalgar HS, Oakville
Grade 9:
12. Rodina, Nataliya $25
Fr John Redmond SS, Toronto
Grade 9:
23. Parikh, Jugal $25
Stephen Leacock CI, Toronto

37. Evans, Tom $20
Parry Sound HS, Parry Sound

40. Wu, Adrian $20
St Patrick HS, Toronto

41. Mei, Jason $20
Danforth CTI, Toronto

42. Cooke, Mat $20
Parry Sound HS, Parry Sound

44. Lambruschini, Steven $20
Marc Garneau CI, Toronto
Grade 9:
12. Sharma, Mohit $25
Stephen Leacock CI, Toronto

21. Ngai, Desmond $20
Francis Libermann HS, Toronto

24. Patel, Chirag $20
Stephen Leacock CI, Toronto
Grade 8:
14. Cai, Allan $25
Woodbine JHS, Toronto
Grades 1 to 6:
18. Dembowski, Mitchell $25
Duke of Connaught PS, Toronto [Grade 3]
Grade 7:
41. Ngai, Tiffany $25
St Ignatius of Loyola CS, Toronto

Team Prizes: Total $ 1425 plus trophies and medallions. Total Gift Certificates: $ 3565.

For players' names, see the complete TEAM STANDINGS below.

Combined Championship Intermediate Beginner
1. NorthviewHeights SS Toronto (NHSS)
13 $ 150
1. University of Toronto Schools (UTS)
10 $ 150
1. Albert College
Belleville (AC)
13 $ 150
1. Stephen Leacock CI
Toronto (SLCI)
14 $ 150
2. Stephen Leacock CI Toronto (SLCI)
12 $ 100
2. Stephen Leacock CI Toronto (SLCI)
9 $ 100
2. Northview Heights SS Toronto (NHSS)
12 $ 75
2. Emery CI
Toronto (ECI)
13 $ 100
3. Westdale HS
Hamilton (WHS)
11 $ 75
3. Langstaff SS
Richmond Hill (LSS)
6 $ 75
3. Seneca Hill PS
Toronto (SHPS1)
12 $ 75
3. Northview Heights SS Toronto (NHSS)
12 $ 50
    4. University of Toronto Schools (UTS)
12 $ 75
4.SirJohn A Macdonald SS Hamilton (SJAMS)
12 $ 50
      5. Assumption College School Brantford (ACS)
12 $ 50

 

TEAM STANDINGS

For individual players' scores, check the individual standings. Player numbers refer to these.
For all teams, the top three players are shown here; players tied for 3rd are shown in brackets.
Combined Teams: Players are listed in order: Championship, Intermediate, Beginner. Players shown in brackets had the same score as the player counted.

Combined Teams Championship Intermediate Beginner
1. NorthviewHeights SS Toronto (NHSS) 13
2. Gurevich, Artem
10. Van, Hung
(19. Iqbal, Wagas)
(20. Tran, Tommy)
2. Seng, Sopheak
1. University of Toronto Schools (UTS) 10
3. Glinert, Stephen
4. Vassanji, Anil
25. Poon, Douglas
(29. Manea, A.)
1. Albert College
Belleville (AC) 13
5. Meyer, Kiel
12. Lackey, Ryan
17. Ash, Brian
1. Stephen Leacock CI Toronto (SLCI) 14
4. Zheng, San San
9. Sharma, Rahul
12. Sharma, Mohit
2. Stephen Leacock CI Toronto (SLCI) 12
7. Hassan, Hassan
23. Parikh, Jugal
4. Zheng, San San
2. Stephen Leacock CI Toronto (SLCI) 9
7. Hassan, Hassan
8. AsghariShekhy, A.
13. Wong, Jack
(16. Teh, Kevin)
2. Northview Heights SS Toronto (NHSS) 12
10. Van, Hung
19. Iqbal, Wagas
20. Tran, Tommy
2. Emery CI
Toronto (ECI) 13
7. Truong, William
8. Mclean, Lance
15. Hasan, Taha
3. Westdale HS
Hamilton (WHS) 11
9. Mehta, Gy
9. Palmer, Jordan
17. Costa, Martin
3. Langstaff SS
Richmond Hill (LSS) 6
6. O'Donnell, Tyler
30. Harley, Zenon
34. Salvatore, David
3. Seneca Hill PS Toronto (SHPS1) 12
4. Wan, Michael
27. Ho, Martin
28. Lankage, Dinush
3. Northview Heights SS Toronto (NHSS) 12
2. Seng, Sopheak
5. Tchebotarev, G.
34. Nguyen, Long
(39. Lim, William)
(49. Kourktchan, D.)
4. University of Toronto Schools (UTS) 11
3. Glinert, Stephen
(4. Vassanji, Anil)
13. Chan, Peter
(21. Wheatley, David) (22. Kershaw, Stephen) 44. DuPuis, Jasper
4. Martingrove CI
Toronto (MCI) 4
24. Martin, Nicholas
33. Empson, Craig
35. Nandra, Mandheerej
4. University of Toronto Schools (UTS) 12
13. Chan, Peter
21. Wheatley, David
22. Kershaw, Stephen
4.SirJohn A Macdonald SS Hamilton (SJAMS) 12
1. Truong, Tony
25. Shih, Derek
40. Serban, Florin
(43. Fehir, Scott)
5. Victoria Park SS Toronto (VPSS) 11
1. Hacat, Kevork
47. Dhanani, Imran
19. Yuen, David
(20. Lim, Michael)
(End of
Championship Teams
)
5. Danforth CTI
Toronto (DCTI) 11
7. Phung, Cameron
25. Wang, Tony
41. Mei, Jason
5. Assumption College Sch Brantford (ACS) 12
14. Tensen, Jonathan
18. Johnson, Aaron
22. So, Young
6. UpperCanadaCollege Toronto (UCC) 10
32. Mills, Morgan
8. Lambruschini, A.
16. Pastor, Andrew
  6. Emery CI
Toronto (ECI) 9
6. Butt, Saad
14. Truong, Hui
70. Hoang, David
6. Cameron Heights CI Kitchener (CHCI) 11
6. Breed, Cory
10. Paul, Jonathan
66. Compton, Gordon
7. Rideau HS
Ottawa (RHS) 10
19. Gagnon, Justin
11. Haris, Sameh
32. Hamam, Zaid
  7. Leamington DSS Leamington (LDSS) 9
16. Bridgman, Ed
45. Reid, Ken
49. Wright, Dave
7. Oakville Trafalgar HS Oakville (OTHS) 11
11. Le, Dan
31. Qu, Younge
45. Alavi, Shawn
8. Langstaff SS Richmond Hill (LSS) 9
6. O'Donnell, Tyler
32. Ang, George
57. Hirjee, Aleem
  8. SATEC@WAPorterCI Toronto (SATEC) 9
26. Stupak, Dima
39. Khan, Monasin
48. Selvarajah, R.
8. St Andrew's College Aurora (SAC) 10
3. Su-Wu, Sterling
26. Kim, Vladimir
63. Tsai, Paul
9. Glenview Park SS Cambridge (GPSS) 6
28. Studiman, Paul
62. Lapsley, Jonathan
59. MacInnes, Katie
(69. Luu, Quoc)
(74. Ryan, Samantha)
  9. Francis Libermann HS Toronto (FLHS) 8
38. D'Costa, Elton
52. Almeida, Ian
55. Reynoso, Ralph
9. Parry Sound HS
Parry Sound (PSHS) 10
13. Doubrough, Joe
47. Doubrough, Dan
55. Vankoughnett, Matt
(End of
Combined Teams
)
  10. ReginaMundi College London (RMC) 7
43. Nguyen, Ha Thanh
46. Skalski, Lukasz
61. Zochowski, Stefan
(63. Tonner, Justin)
(64. Kaushal, Navin)
10. Chaminade College Sch Toronto (CCS) 9
30. Srichandram, Puri
33. Penniser, Anthony
51. Lesperance, Ian
(54. Marales, Robert)
    11. Barrie Central CI Barrie (BCCI) 5
58. Tse, Dixon
65. Golding, Adam
68. Taylor, Burton
11. Rideau HS
Ottawa (RHS) 9
32. Hamam, Zaid
46. Tchoutchouzov, P.
50. Prowse, Joshua
    (End of
Intermediate Teams
)
12.FrancisLibermannHS Toronto (FLHS) 9
21. Ngai, Desmond
36. Leung, Vanessa
73. Pang, Victor
      13. Leamington DSS Leamington (LDSS) 9
23. Balkwill, Aaron
52. Vienneau, James
64. Ahuja, Sonja
      14. Albert College
Belleville (AC) 8
28. Bishop, Ian
37. Whiteside, Jeff
77. Storrar, Jonathan
      15. Glenview Park SS Cambridge (GPSS) 6
59. MacInnes, Katie
69. Lu, Quoc
74. Ryan, Samantha
      16. Langstaff SS
Richmond Hill (LSS) 5
57. Hirjee, Aleem
62. Selby, Thomas
83. Ma, Ricky
      17. East York Alt HS Toronto (EYAHS) 4
60. Palmer, Don
80. Marelli, Brandon
81. Smith, Brandon
      (End of Beginner Teams)
Total Teams: 9 4 11 17

The total number of teams was 41. There were 27 schools (out of the 53 schools which sent players) which had at least 3 players (in one section or one in each of the 3 sections) to make a team. The remaining 26 schools either had only 1 or 2 players entered or had only 1 or 2 players in only 2 sections.

 

INDIVIDUAL STANDINGS
CHAMPIONSHIP SECTION

For TEAM Codes, see ENTRIES.

+ win, - loss, = draw ; Brks (Tiebreak methods): 1 Cumulative 2 Bucholz 3 Performance of Opposition

B 1 bye F 0 forfeit H .5 bye U 0 bye X 1 forfeit

 


Name Team Grade Rating Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 TOTAL Brks 1 Brks 2 Brks 3
1. Hacat, Kevork VPSS 11 2205 + 7 + 13 + 11 + 6 = 2 4.5 14.5 14.5 1927.0
2.Gurevich,Artem NHSS 11 2215 + 25 + 26 + 4 + 3 = 1 4.5 14.5 14.5 1882.0
3.Glinert, Stephen UTS 10 2345 + 21 + 10 + 8 - 2 + 12 4 13.0 13.5 1946.5
4.Vassanji, Anil UTS 09 1993 + 24 + 22 - 2 + 13 + 10 4 12.0 12.5 1801.0
5.Raheb, David SRCHS 11 2148 + 20 = 19 = 9 + 14 + 8 4 11.5 11.5 1749.0
6.O'Donnell,Tyler LSS 12 unr + 16 = 9 + 15 - 1 + 18 3.5 11.0 13.5 1827.0
7.Hassan, Hassan SLCI 10 1563 - 1 + 35 + 22 + 11 = 9 3.5 9.5 12.5 1647.5
8.AShekhy,Arash SLCI 11 1932 + 17 + 18 - 3 + 21 - 5 3 11.0 13.5 1905.5
9.Mehta, Gy WHS 11 1874 + 38 = 6 = 5 = 18 = 7 3 10.0 13.5 1830.5
10.Beaudry,Lukas RHKA 11 1841 + 37 - 3 + 19 + 17 - 4 3 10.0 13.5 1805.0
11.Hipolito,JaybyRey SJHS 13 1859 + 30 + 34 - 1 - 7 + 23 3 10.0 12.0 1720.0
12.Rodina,Nataliya FJRSS 09 1962 = 31 + 27 = 14 + 16 - 3 3 10.0 12.0 1700.0
13.Wong, Jack SLCI 13 1798 + 36 - 1 + 25 - 4 + 24 3 9.0 12.5 1707.5
14.Cai, Allan WJHS 08 1829 = 23 + 32 = 12 - 5 + 29 3 9.0 11.0 1648.0
15.Michalowski,Lukasz SRCHS 13 1898 = 32 + 31 - 6 = 24 + 21 3 8.5 9.0 1652.0
16.Teh, Kevin SLCI 10 1654 - 6 + 23 + 34 - 12 + 25 3 8.0 10.5 1696.5
17.Capes, Tim NSS 12 1513 - 8 + 29 + 27 - 10 + 22 3 8.0 10.0 1598.0
18.Trinh, Kevin NHSS 13 1599 + 33 - 8 + 20 = 9 - 6 2.5 9.0 8.5 1754.5
19.Gagnon, Justin RHS 12 1720 + 28 = 5 - 10 = 23 = 20 2.5 8.5 7.5 1741.5
20.Iqbal, Shan SLCI 12 1553 - 5 + 33 - 18 + 26 = 19 2.5 6.5 7.0 1628.5
21.Bardetsky, Dennis WHS 09 1571 - 3 + 30 + 26 - 8 - 15 2 7.0 10.0 1729.0
22.Guttman, Richard WLMCI 12 1673 + 39 - 4 - 7 + 31 - 17 2 7.0 10.0 1715.5
23.Burtman, Eugene WLMCI 12 1201 = 14 - 16 + 32 = 19 - 11 2 6.5 10.0 1605.0
24.Martin, Nicholas MCI 13 1550 - 4 + 36 = 31 = 15 - 13 2 6.5 7.5 1638.0
25.Poon, Douglas UTS 08 1565 - 2 + 28 - 13 + 34 - 16 2 6.0 9.0 1738.0
26.Dumas, Matt SJSH 13 1814 + 40 - 2 - 21 - 20 + 28 2 6.0 8.5 1746.5
27.Cai, Chris FHPS 08 1585 + 35 - 12 - 17 - 28 + 34 2 6.0 7.0 1542.5
28.Studiman, Paul GPSS 13 1115 - 19 - 25 + 35 + 27 - 26 2 5.0 7.0 1411.0
29.Manea,Alexandre UTS 11 1639 - 34 - 17 + 36 + 30 - 14 2 5.0 6.0 1512.0
30.Harley, Zenon LSS 13 1439 - 11 - 21 + 33 - 29 + 35 2 4.0 6.5 1467.0
31.Joag, Vineet SLCI 10 1515 = 12 - 15 = 24 - 22 = 33 1.5 4.5 8.5 1603.5
32.Mills, Morgon UCC 11 1504 = 15 - 14 - 23 - 33 + 36 1.5 3.5 6.5 1519.5
33.Empson, Craig MCI 13 unr - 18 - 20 - 30 + 32 = 31 1.5 2.5 7.5 1552.5
34.Salvatore, David LSS 13 unr + 29 - 11 - 16 - 25 - 27 1 5.0 9.0 1531.0
35.Nandra,Mandheerej MCI 13 unr - 27 - 7 - 28 + 36 - 30 1 2.0 6.0 1459.0
36.Lee, John LSS 13 1160 - 13 - 24 - 29 - 35 - 32 0 0.0 6.5 1444.0
37.Taylor, Burton BCCI 12 1250 - 10 U--- U--- U--- U--- 0 0.0 0.0 1844.0
38.Tse, Dixon BCCI 10 1100 - 9 U--- U--- U--- U--- 0 0.0 0.0 1763.0
39.Golding, Adam BCCI 12 unr - 22 U--- U--- U--- U--- 0 0.0 0.0 1491.0
40.Rimmer, Keith BCCI 09 1175 - 26 U--- U--- U--- U--- 0 0.0 0.0 1445.0

 


Feel free to Contact Us ...|... Home