2005 Results


Combined Teams

              

Prizes                          School                                                Student's Name


Team Prizes

 

1st                               University of Toronto Schools           Jonathan Yu

                                                                                                Jeffrey Yu

                                                                                                Yiming Ma

 

2nd                              Upper Canada College                       Alfonso Cheng

                                                                                                Gordon Hui

                                                                                                Orion Judge

 

3rd                              Kirkland Lake Collegiate                   Myles DeLean

                                                                                                Myles Schraeder

                                                                                                Jamie Crowe


Championship Section

             

Prize                           School                                                Student's Name


Team Prizes

 

1st                               University of Toronto Schools           Jonathan YuM

                                                                                                Martin Ho

                                                                                                Patricia Ho

 

2nd                              Victoria Park SS                                 Sadiq Juma

                                                                                                Yuri Yatsenko

                                                                                                Vitaliy Maladyka

 

3rd                              Upper Canada College                       Alfonso Cheng

                                                                                                Tyler Longo

                                                                                                Conrad Ho


Top Individual

                          

1st                               Rockway Mennonite Collegiate         Jeff Willms

2nd                              University of Toronto Schools           Jonathan Yu

3rd                              Highland Junior High School             Matthew Lai

 

Top Girl          1st      University of Toronto Schools           Patricia Ho



Grade Prizes

                          

12        1st                   Victoria Park SS                                 Sadiq Juma

            2nd                  Victoria Park SS                                 Yuri Yatsenko

            3rd                  Upper Canada College                       Walter Chan

 

11        1st                   CHEC                                                 Andrew Phillips

            2nd                  Cité des Jeunes                                   Francois Nadeau

 

10        1st                   Upper Canada College                       Alfonso Cheng

            2nd                  Regina Mundi CC                              Peter Baxted

            3rd                  University of Toronto Schools           Martin Ho

 

9          1st                   Cité des Jeunes                                   Gabrielle Nadeau


8

and under 1st              Milliken Mills Public School             Arjun Sithamparapillai


Intermediate Section

              

Prizes                          School                                                Student's Name 


Team Prizes  

 

1st                               Northview Heights SS                        Vladimir Rascanu

                                                                                                Andy Feng

                                                                                                Arthur Korneychuk

 

2nd                              Stephen Leacock CI                           Edward Phung

                                                                                                Asad Zaidi

                                                                                                Thomas Ioannou

 

3rd                              Cameron Heights CI                           Nickolas Goetz

                                                                                                Bryan Cort

                                                                                                Elyot Grant


Top Individual

             

1st                               Northview Heights SS                        Vladimir Rascanu

2nd                              University of Toronto Schools           Jeffrey Yu

3rd                              Northview Heights SS                        Andy Feng

 

Top Girl          1st      Seneca Hill Public School                  Karen Wan





Grade Prizes

             

12        1st                   Cameron Heights CI                           Nickolas Goetz

            2nd                  Stephen Leacock CI                           Samuel Li

            3rd                  Cameron Heights CI                           Bryan Cort

 

11        1st                   St. Andrew's College                          Tony Lau

            2nd                  Upper Canada College                       Jonathan To 

 

10        1st                   Stephen Leacock CI                           Edward Phung

            2nd                  Northview Heights SS                        Arthur Korneychuk

 

9          1st                   Stephen Leacock CI                           Thomas Ioannou


8

and under 1st              Seneca Hill Public School                  Jonathan Lai





Beginner Section

 

Prize                           School                                                Student's Name


Team Prizes

             

1st                               Stephen Leacock CI                           Calvin Wu

                                                                                                Calvin Yu

                                                                                                Jimmy Wan

 

2nd                              AB Lucas SS                                      Peter Yang

                                                                                                Allen Wang

                                                                                                Allen Ahn

 

3rd                              Upper Canada College                       Orion Judge

                                                                                                Martin Shen

                                                                                                Joszef Konrad


Top Individual

             

1st                               University of Toronto Schools           Yiming Ma

2nd                              AB Lucas SS                                      Peter Yang

3rd                              Stephen Leacock CI                           Calvin Wu

 

Top Girl          1st      Stephen Leacock CI                           Grace Chan



Grade Prizes

 

12        1st                   Cameron Heights CI                           Steven Metzger

            2nd                  Cameron Heights CI                           Jordon Lapointe

 

11        1st                                                                              Joszef Konrad

            2nd                  Stephen Leacock CI                           Araslan Khan

 

10        1st                   Stephen Leacock CI                           Calvin Yu

            2nd                  AB Lucas SS                                      Allen Wang

 

9          1st                   Northview Heights SS                        Alvin Tian


8

and under 1st              Upper Canada College                       Orion Judge